Cholesterolis (2 dalis „Gerasis“ ir „Blogasis“ cholesterolis)

© Nuotrauk. kopijuota iš www.s2c8.co.uk

„Gerasis“ ir „Blogasis“ cholesterolis

Cholesterolio molekulės, judėdamos kraujyje, susijungia su lipidus nešančiais baltymais – lipoproteinais. Pagrindiniai cholesterolio nešėjai yra dvi lipoproteinų rūšys: mažo tankio lipoproteinai (MTL) perneša du trečdalius cholesterolio; beveik visą likusią dalį perneša didelio tankio lipoproteinai (DTL). MTL lipoproteinai linkę kaupti cholesterolį prie kraujagyslių sienelių ir dėl to tampa aterosklerozės ir padidėjusios širdies ligų rizikos priežastimi. DTL, priešingai, surenka cholesterolį nuo arterijų sienelių bei kitų audinių ir nuneša į kepenis, kad jis būtų pasisavintas ir pašalintas iš organizmo. Štai kodėl MTL dažnai vadinamas „bloguoju“ cholesteroliu, o DTL – „geruoju“. Trečiojo tipo – labai mažo tankio (LMTL) lipoproteinai – perneša mažą cholesterolio ir trigliceridų kiekį.
Cholesterolio koncentracijos kraujyje tyrimas parodo cholesterolio kiekį kraujyje. Jis gali būti išreiškiamas dviem būdais: miligramais (mg) viename decilitre arba milimoliais (mmol) litre (šalyse, išskyrus JAV). Miligramų sistemą verčiant į milimolių, gautą skaičių reikia dauginti iš 0,026. Vidutinė norma yra mažiau nei 5,2 mmol/l. Jeigu bendras cholesterolio kiekis viršija 5,2 mmol/l, reikia atskirai išmatuoti MTL ir DTL lygius. MTL lygis turi būto mažesnis nei 3,5 mmol/l; 3,5-3,9 mmol/l kiekis laikomas ribiniu aukštu, o didesnis nei 4,0 mmol/l – didelės rizikos susirgti vainikinių arterijų ligomis ir patirti infarktą. DTL lygis turi siekti bent 1,2 mmol/l, ir kuo jo daugiau, tuo geriau. Gydytojai, siekdami įvertinti MTL ir DTL santykį, visą cholesterolio kiekį dalija iš DTL skaičiaus. Pageidaujamas rezultatas – mažiau nei 4,5.

Paprastas patarimas

Ant duonos riekės tepkite margarino, kurio sudėtyje yra augalinių sterolų.
Tyrimų ir bandymų rezultatai parodė, kad cholesterolio kiekis tokį margariną vartojančių žmonių kraujyje gali sumažėti net iki 10 proc. Augalinių sterolų galima aptikti ir maisto papilduose.

Laukite 3 dalies…